Altın Fiyatlarını Uçuracak Haber Geldi: Tarih Verilerek Ne Kadar Yükseleceği Açıklandı

Altın sahipleri haftalardır bugün yapılacak açıklamayı bekliyordu.

Dünyada ons altın fiyatlarını belirleyen ABD Merkez Bankası faizleri için belirleyici olacak olan enflasyon kararı bugün saat 15.30’da duyuruldu. Açıklamanın ardından İsviçre’nin en büyük bankası UBS, altın fiyatlarının ne kadar yükseleceğine yönelik tahmin raporunu paylaştı.

ALTIN FİYATLARI HIZLA TIRMANIŞA GEÇTİ

Saat 15.30’da paylaşılan verinin ardından altın fiyatları saniyeler içerisinde 10 doların üzerinde artış yaşarken, ABD tarafından paylaşılan Mayıs ayı enflasyon verisi yüzde 3.3 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Ekonominin soğuduğuna yönelik işaretlerin artması, yılın son çeyreğine ertelenen faiz indirim ihtimallerini daha öne çekerken, kritik veri sonrası beklenen açıklama İsviçre’nin en büyük bankası UBS’den geldi.

ALTIN FİYATLARI O TARİHTE UÇUŞA GEÇECEK!

Mart ve nisan ayında yaşanan jeopolitik gerginlikler sonucunda tırmanan altın fiyatlarının ardından yıl sonu için xauusd paritesi tahminini 2 bin 365 dolar olarak belirleyen UBS, bugün paylaşılan verilerin ardından 2 bin 600 dolara yükseldi.

Halihazırda 5.25-5.50 seviyelerinde bulunan Fed faizlerinin indirilmesiyle birlikte altın fiyatlarının artması beklenirken, yılın sonu itibarıyla ons altının 2 bin 600 dolara kadar tırmanacağına dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir